Holger "Gissemand" Pedersen

Real Name:
Holger Pedersen
Profile:
Holger Pedersen was born on May 19, 1888 in Denmark.

He was an actor and vaudeville singer, known for Og så var der det med benet (1929), Jeg er slet ikke vant til at synge (1929) and Jeg elsker turen op ad sundet (1929).

He died on November 6, 1930 in Denmark.
Sites:
Variations:
[a3170156]

Artist

Singles & EPs

X.S 46894 Holger "Gissemand" Pedersen - Saa Skal Vi Hjem I Buret / Det Er En Dejlig Tid, Vi Gaar Imøde album art Holger Pedersen* Og Knud Heglund Holger Pedersen* Og Knud Heglund - Saa Skal Vi Hjem I Buret / Det Er En Dejlig Tid, Vi Gaar Imøde(Shellac, 10") Polyphon, Polyphon Musik X.S 46894 Denmark 1928 Sell This Version
X.S 46962 Holger "Gissemand" Pedersen - Til Spiritusprøve / Jeg Staar Og Vrøvler album art Holger Pedersen (Gissemand)* Og Tonny Lehmann Holger Pedersen (Gissemand)* Og Tonny Lehmann - Til Spiritusprøve / Jeg Staar Og Vrøvler Polyphon, Polyphon Musik X.S 46962 Denmark 1930 Sell This Version
X.S 46964 Holger "Gissemand" Pedersen - Hos Tandlægen / Lars Pæsen Til Boksekamp album art Holger Pedersen (Gissemand)* Og Wilhelm Møller / Holger Pedersen (Gissemand)* Holger Pedersen (Gissemand)* Og Wilhelm Møller / Holger Pedersen (Gissemand)* - Hos Tandlægen / Lars Pæsen Til Boksekamp(Shellac, 10") Polyphon, Polyphon Musik X.S 46964 Denmark 1930 Sell This Version
SEGK 1043 Holger "Gissemand" Pedersen - Fra Revyens Guldalder album art Ludvig Brandstrup / Gunnar Lemvigh / Holger "Gissemand" Pedersen Og Axel Boesen Ludvig Brandstrup / Gunnar Lemvigh / Holger "Gissemand" Pedersen Og Axel Boesen - Fra Revyens Guldalder (EP) Columbia SEGK 1043 Denmark Unknown Sell This Version
A.L.1303 Holger "Gissemand" Pedersen - Fremmedføreren / Paa Vinstue album art Holger Pedersen* & Axel Boesen Holger Pedersen* & Axel Boesen - Fremmedføreren / Paa Vinstue His Master's Voice A.L.1303 Denmark Unknown Sell This Version
X 3585 Holger "Gissemand" Pedersen - Køreprøven / Paa Traverbanen album art Holger Pedersen* Og Aksel Boesen* Holger Pedersen* Og Aksel Boesen* - Køreprøven / Paa Traverbanen His Master's Voice X 3585 Denmark Unknown Sell This Version
7EGK 1036 Holger "Gissemand" Pedersen - Fra Revyens Guldalder album art Osvald Helmuth / Carl Alstrup / Holger "Gissemand" Pedersen / Olga Svendsen Osvald Helmuth / Carl Alstrup / Holger "Gissemand" Pedersen / Olga Svendsen - Fra Revyens Guldalder(7", EP) His Master's Voice 7EGK 1036 Denmark Unknown Sell This Version
7EGK 1036 Holger "Gissemand" Pedersen - Fra Revyens Guldalder album art Osvald Helmuth / Carl Alstrup / Holger "Gissemand" Pedersen / Olga Svendsen Osvald Helmuth / Carl Alstrup / Holger "Gissemand" Pedersen / Olga Svendsen - Fra Revyens Guldalder(7", EP) His Master's Voice 7EGK 1036 Denmark Unknown Sell This Version
X 7222 Holger "Gissemand" Pedersen - Ølhunden / En Sømand Skriver Hjem album art Osvald Helmuth / Holger Pedersen* Osvald Helmuth / Holger Pedersen* - Ølhunden / En Sømand Skriver Hjem(Shellac, 10") His Master's Voice X 7222 Denmark Unknown Sell This Version

Compilations

2453 104 Holger "Gissemand" Pedersen - Til Spiritusprøve album art Holger "Gissemand" Pedersen Til Spiritusprøve(LP, Comp) Melody (2) 2453 104 Denmark 1982 Sell This Version